کشف سه نسخه قدیمی قرآن در فلسطین اشغالی

۱۶ آذر ۱۳۹۶ مذهبی

سه نسخه قدیمی از قرآن کریم متعلق به دوره عثمانی در یکی از مساجد شهر تاریخی طیبه که اکنون بخشی از مناطق فلسطین اشغالی است، کشف شد.

کشف سه نسخه قدیمی قرآن در فلسطین اشغالیمنتظران ظهور: موذن این مسجد، گفت: این نسخه‌های قرآن که در جریان بازسازی مسجد کشف شد، متعلق به دوره سلطان عبدالحمید دوم، است که در سال‌های (۱۸۷۴-۱۹۰۸) فرمانروای امپراطوری عثمانی بود.  

بنابر مقدمه‌ای که به زبان عربی در ابتدای این مصحف‌ها آمده، این قرآن‌ها توسط «سید مصطفی نظیف افندی» در سال ۱۸۸۷ خطاطی شده و بعدها به خریداران فلسطینی فروخته شده است.

عزیز گفت: از پیدا شدن این نسخه‌های قدیمی قرآن شگفت‌زده شدم. این نسخه‌ها اهمیت زیادی به لحاظ تاریخی برای مسجد و شهر ما دارند.

وی افزود: این نسخه‌های قرآن ممکن است به زودی به نمایش گذاشته شوند و شاید نسخه‌های قدیمی دیگری نیز در این منطقه کشف شوند.

سلطان عبدالحمید دوم در زمان حکمرانی‌اش با تلاش‌های «تئودور هرتسل»، بنیانگذار صهیونیسم مدرن، برای ایجاد یک سرزمین یهودی در فلسطین مخالفت کرد.

هرچند هرتسل در نهایت با حمایت امپراتوری بریتانیا در سال ۱۹۱۷ موفق به انجام این کار شد اما سلطان عبدالحمید دوم در زمان خود اعلام کرده بود که حتی یک وجب از این سرزمین را نمی‌فروشد زیرا متعلق به شخص وی نیست بلکه متعلق به همه مسلمانان است/.

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم