والدین باید تصویر زیبایی از زندگی در ذهن فرزندان ترسیم کنند

۲۳ آبان ۱۳۹۶ مذهبی

یک کارشناس دینی گفت: والدین باید تصویر زیبایی از زندگی را در ذهن فرزندان خود ترسیم کنند تا آن¬ها به ادامه زندگی و کار و تلاش امیدوار شوند.

والدین باید تصویر زیبایی از زندگی در ذهن فرزندان ترسیم کنندمنتظران ظهور حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی ماندگاری در سلسله جلسات سخنرانی حرم مطهر امام رضا(ع) که در رواق امام خمینی(ره) برگزار شد، گفت: پدر و مادر مسافت زیادی از جاده زندگی را طی کرده‌اند و اگر تصویر زیبا و درستی از زندگی را برای فرزندان خود به نمایش بگذارند، قطعا آن‌ها هم به ادامه زندگی امیدوار می‌شوند و شاهد بروز روحیه نا امیدی در آن‌ها نخواهیم بود.

وی تصریح کرد: اگر پدر و مادر تصویر بدی از زندگی را در ذهن فرزندان خود ترسیم کنند، قطعا باعث ایجاد روحیه نا امیدی در آن‌ها خواهند شد و این امر در ازدواج جوانان، تولید نسل و کار و اشتغال آن¬ها موثر خواهد بود. چرا که کسی که دچار نا امیدی و یاس شده دیگر ازدواج نمی‌کند و انگیزه‌ای برای اشتغال هم ندارد. پدر و مادر در ایجاد این روحیه در جوانان مقصر هستند.

این کارشناس مذهبی افزود: انسان باید در زندگی با خدا معامله کند. چرا که همه امور در این دنیا با اراده خدا انجام می‌شود. کلید همه اراده‌ها در دست خداوند است و کسی که به خدا ایمان دارد دلیلی ندارد که دچار نا امیدی شود.

حجت‌الاسلام ماندگاری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حدیثی از امام محمد باقر(ع) بیان کرد: تدبیر در معیشت، صبر بر مصیبت و تفقه در دین از جمله اموری است که این امام بزرگوار به ما سفارش کرده‌اند که رعایت این امور باعث سعادتمندی انسان می‌شود.

وی ابراز کرد: فقاهت در دین تنها با خواندن درس‌های طلبگی میسر نمی‌شود. شخصی نزد پیامبر(ص) آمد و از ایشان خواست به او قرآن بیاموزد. آن شخص بعد از یاد گرفتن سوره زلزله گفت: همین که فهمیدم حتی کوچکترین امور هم در آن دنیا حساب می‌شود برای من کافی است و پیامبر فرمودند: او رفت در حالی که فقیه شد. فقاهت در دین با بصیرت میسر می‌شود.

خطیب حرم مطهر رضوی اظهار کرد: انسان باید در این دنیا طرف حساب خود را خدا بداند نه خلق خدا و و این را بداند هر کار خیری که انجام دهد خدا پاداش می‌دهد چرا که در قرآن آمده که خداوند اجر محسنین را ضایع نمی‌کند.

از منظر این کارشناس دینی هر کار خیری که انسان انجام می‌دهد به مدد عنایت و توفیق الهی است. چرا که تا خداوند اراده نکند انسان قادر به انجام هیچ کاری نخواهد بود.  

منبع: آستان نیوز

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم